Casa construita fara autorizatie mai bine de 25 ani

10 decembrie 2018 432

Vreau sa fac actele pe casă, care este construită fara autorizatie. Dacă este posibil, de unde sa încep?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Buna ziua,
In cazul lipsei unei autorizații la etapa de executare a lucrărilor, este posibil de a legaliza construcția, in acest sens urmeaza a efectua o expertiză tehnica a construcției privind corespunderea acesteia rigorilor in construcție.
Totodată se solocită celor de la ASP directia cadastru de a efectua un raport de... mai detaliat inventariere tehnica.
Se întocmește un proces verbal de dare in exploatare, care cu noile modificari de planimetrie și expertiza tehnică se inregistreaza la carastru,
Aceasta urmînd a fi contrasemnat de experții tehnici care au efrctuat expertiza construcției.
In context, ar fi posibil necesar de a prezenta avize de la unele instituții de control, de la directia protecție civila si situații excepționale.
Ultima data cind am intilnit aceasta întrebare, cam astea erau condițiile, posibil ar exista și ceva modificari.

11 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Autorizația pentru construcție trebuie obținută, prin definiție, și conform sensului Legii - înainte de a construi.
Expertizele tehnice ale imobilului, la fel, potrivit Hotărârii Guvernului, se fac pentru a obține autorizație de construcție, sau, în cazul construcțiilor existente - atunci când exista un motiv intemeiat (privind calitatea... mai detaliat construcției, nu pentru a "legaliza" o construcție).
Nu există o normă juridică care ar permite "legalizarea" unei construcții după ce a fost construită ilegal, fără autorizare.

Trebuie de văzut documentele.

În cazul Dvs, faptul că au trecut mai mult de 25 de ani, ați putea obține prin instanța de judecată o hotărâre de recunoastere a dreptului de proprietate asupra construcției, în urma uzucapiunii.
Hotărârea respectivă ar fi suficientă pentru înregistrarea dreptului de proprietate la Cadastru.

De asemenea, trebuie examinat care erau cerințele legii la data construcției bunului - era sau nu cerința de a fi autorizată construcția/?

11 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Totodată, luați în considerare că în curând va intra în vigoare un nou Cod Civil. Potrivit acestuia, dacă dețineți dreptul de proprietate asupra terenului, acesta se va extinde automat, prin efectul legii, si asupra constructiilor existente pe acel imobil! Conditia pentru aceasta este ca constructia sa fie înregistrată la... mai detaliat Cadastru. Se are in vedere sa fie notata existența constructiei, nu neapărat dreptul asupra acesteia.
Codul civil intra in vigoare la 1 martie 2019.

11 decembrie 2018