Casa cu 2 proprietari

14 octombrie 2018 291

Pe un teren ce apartine unei persoane, am ridicat de comun acord o casa duplex, cu intelegerea ca ulterior una din aceste case sa ne fie transmisa cu drept de proprietate prin contract de donatie. Acum intrebarea este: cum putem face acest lucru, mai intai ar trebui sa divizam terenul? Sau persoana poate dona casa, in acest caz terenul devine automat in proprietatea noastra? Terenul va urma soarta casei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Irina,
În primul rând nu faceți donație, deoarece donația dată poate fi anulată întrucât aparent acesta ar ascunde un alt act juridic de fapt.
Totodată, donația ar putea fi ulterior revocată sau s-ar putea invoca rezoluțiunea contractului de donație, astfel încât o să rămâneți fără banii investiți și fără bun!!!
Actualmente, casa... mai detaliat și terenul sunt 2 bunuri imobile distincte, iar terenul nu va urma soarta casei.
Spuneți toată povestea pentru că ceva nu se leagă!!!
Am impresia că Dvs ați oferit bani proprietarului terenului pentru a construi un duplex, actele integral fiind perfectate pe numele proprietarului terenului, iar o parte din banii investiți de către Dvs, de fapt, a acoperit (integral / parțial) și costul părții (din duplex) a proprietarului terenului respectiv?! Așa este?!
În asemenea caz, Dvs. deja ați comis anumite greșeli pentru că nu trebuia să investiți bani fără a încheia un act juridic autentificat notarial. Or, actele juridice în baza cărora se înstrăinează dreptul de proprietate asupra unui bun imobil urmează a fi autentificate notarial, sub sancțiunea nulității absolute.

Descrieți pe deplin înțelegerea Dvs cu proprietarul terenului pentru a vi se oferi un răspuns deplin și corect.

14 octombrie 2018