Casă cumpărată, actele nu au fost perfectate

11 octombrie 2023 3

Bună ziua. Am cumpărat o casă în 2019, semnând o recipisă la primărie și înmânând vânzătorului 1.000 Euro. În recipisă am menționat că restul banilor vor fi transmiși vânzătorului când vom primi documentele. Acum la primărie mi se spune că acea recipisă nu mai e valabilă, vânzătorul documentele pe casă nu le-a făcut. Ce să fac în această situație. La ce să mă aștept?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Natalia,
Recipisa dvs este un document care confirma ca au fost transmisi bani, dar el nu tine loc de antecontract de vinzare cumparare imobil. Nu trebuie sa asteptati sa se intimple minuni caci pastele este departe, trebuie sa cereti restituirea banilor.

13 octombrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Doamna Natalia, cu regret vă informez că Dvs. nu ați cumpărat o casă. Dreptul de proprietate asupra unui bun imobil (casa, în cazul Dvs.) apare doar după înregistrarea la Cadastru.
Ce să faceț acum? Să încercați în mod amiabil să solicitați returnarea banilor sau să-l rugați să perfecteze actele ca... mai detaliat să duceți la bun sfârșit procesul de vânzare-cumpărare. Acest lucru îl puteți face fiind asistată de un avocat pentru că oamenii își schimbă atitudinea când sunt contactați de un avocat. Pentru mai multe detalii mă puteți contacta la 069992921.

13 octombrie 2023