Casa de locuit dupa incendiu a fost parasita (mostenitorii au emigrat), stapanul a decedat, a devenit periculos acest loc. Poate APL sa curate acest lot la cererea sau plangerile vecinilor?

2 august 2018 30

Mai bine de 10 ani casa a ars si stapinul a decedat in urma incendiului. Copiii si sotia acestuia au plecat peste hotare. Casa arsa in orice moment poate sa se prabuseasca (casa din piatra), gradina e impadurita si s-a transformat in cuib pentru diferite animale care ne ataca si infesteaza pasarile si animalele din curte. In mahala sunt si vin multi copii care din curiozitate intra in aceasta casa (nu este ingradita). Intrebarea este daca print-o plangere comuna a tuturor vecinilor sau individual catre APL (sau catre care institutie?) sa solicitam curatarea lotului si demolarea casei? Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Încercați plîngerea comună de care vorbiți.
Totodată informați organul fiscal local despre acest fapt, statul poate moșteni bunul rămas fără stapin, fiind ulterior obligat să facă curățenie.

2 august 2018