Casa in care am investit trebuia sa fie data in exploatare in martie 2018

16 iulie 2019 33

Buna ziua. Dețin un contract privind investitia in construcție. Transmiterea bunului in posesiune și folosință trebuia sa se intample pana pe 30 martie 2018. Am primit o scrisoare precum ca data se schimba pe trimestrul 3 al anului 2020. Intrebarea este: chiar nu am nici un drept, chiar nu se poate obliga compania să-mi achite prejudiciu moral pentru acești 2 ani?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
există posibilități, doar că, ar fi cazul pentru început de studiat amănunțit contractul de investiții, acesta va regla situația.
Astfel, prejudiciu moral nu sunt sigur, dar și e foarte interpretativ, însă să încasați penalități pentru întreaga perioadă de întîrziere aveți temei siguri(cu condiția studierii contractului), pe acest segment există deja... mai detaliat cauze.

17 iulie 2019