Casa lasata prin testament

21 iunie 2018 106

Buna ziua. Intrebare: noi am avut grija de o batrana, am trait cu ea si am ingrijit-o pina la deces. Batrana a facut testament sotiei; in caz de divort ce drepturi are sotul la aceasta casa (avem si un copil minor)? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.
Adică d-stră în caz de divorț nu puteți pretinde la... mai detaliat bunurile care au fost obținute prin testament.

21 iunie 2018