Casa parinteasca

5 mai 2022 31

Buna ziua. Tata a murit acum 4 ani. Succesiunea in privinta casei a fost facuta imediat dupa deces. Suntem 5 frati. Mama intre timp s-a recasatorit. Am cateva intrebari.
1. Poate mama sa ne dea in judecata ca sa ne ia cotele noastre din casa?
2. Poate sa ne dea afara din casa?
3. Daca ne cere bani pentru cota sa parte si noi nu avem sa-i dam, ce se poate intampla?
4. Barbatul cu care s-a casatorit, are vreun drept asupra casei?
5. Poate mama sa-i transfere barbatului cu care s-a casatorit cota sa parte sau o parte din aceasta?

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

HRISTOS A INVIAT Simona! Cazul dvs., este complex, va fi necesar sa contactati la nr. de telefon mobil: 069049267 pentru mai multe detalii

6 mai 2022