Casa parinteasca

24 octombrie 2023 3

Buna ziua. Am fost 4 copii la parinti. Mama si 2 din copii au decedat, au ramas in viata tata, un frate si eu. Cum poate tata sa faca actele de proprietate asupra casei numai pe numele meu ca sa nu am in viitor probleme cu fratele? Ce acte trebuie sa prezentam la notar? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
Din câte ați scris mai sus este exclus în situația Dvs ca fratelui Dvs să nu-i revină nimic.
Aici trebuie să facem un mic calcul matematic și de el depinde întrebări precum dacă mama Dvs a decedat înaintea fratelui, dacă fratele avea moștenitori, dacă este vreun testament din... mai detaliat partea mamei, etc.
Puteți să mă sunați la 069992921 și să discutăm despre situația Dvs.

25 octombrie 2023