Casa părinteasca scrisa pe un frate in urma măsurărilor masive

7 mai 2018 43

Casa părintească după decesul părinților (1980) nu a fost inregistrată pe numele nimănui. Deși în casa locuiam eu cu fratele invalid, impozitele erau plătite de sora mai mare. In anul 2009 după ce s-au efectuat măsurările masive in localitatea noastră, cei de la primărie au scris lotul de pămînt și casa pe numele fratelui nostru, fără să ne anunțe pe cineva. De curind fratele a decedat, iar fiica acestuia vrea să ne ia casa. Ajutati-ne vă rog cu un sfat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru moment, primul pas ar fi de contesta în instanță actele de proprietate care au fost făcute de către primărie, restabilind situația inițială, cu solicitarea de a fi înregistrat în calitate de proprietar toți frații și nu doar unul.
Modificarea în cauză urmează a fi înregistrată la OCT, astfel... mai detaliat fiica fratelui decedat urmînd să pretindă doar la cota ce aparținea tatălui.

8 mai 2018