Casa vecina se darama cu risc pentru casa mea

20 martie 2017 126

Spuneti va rog ce as putea face in cazul in care casa de alaturi nu este ingrijita de 10 ani, este mizerie si chiar a cazut un perete peste gard la mine si este periculos pentu ca un alt perete va cadea din nou, iar proprietarii casei nu vor sa faca ordine. Am vorbit chiar si cu primarul localitatii, dar nu este nici un rezultat. Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

1. Incercati sa sesizati structura teritoriala raionala a Inspectiei de Stat in constructii. Sesizare nu verbala, dar in scris, inregistrata la cancelaria institutiei. In sesizare relatati cele intimplate si solicitati sa fie luate masuri conform legislatiei in vigoare (sa le aplice amenda, sa ii someze sa reconstruiasca, sa demoleze,... mai detaliat sau alte masuri dupa caz). Despre rezultate, solicitati sa fiti informat in termen de 30 de zile.
2. Codul Civil prevede la art. 380 dreptul de a CERE vecinului ca acesta sa inlature pericolul de prabusire intr-un termen rezonabil. Cererea trebuie formulata in scris si expediata prin Scrisoare recomandata cu Aviz de receptie. Ulterior, daca nu va fi inlaturat pericolul, (si daca nu va fi un rezultat de la inspectia de Stat in constructii), aveti dreptul sa Va adresati in instanta de judecata cu Cerere prin care solicitati obligarea piritului (vecinului) fie sa demoleze constructia, fie sa inlature pericolul de prabusire prin reconstructia bunului imobil. La cererea de chemare in judecata anexati copia Scrisorii adresate vecinului si a Avizului de receptie semnat de vecin, precum si copia Sesizarii catre Inspectia de Stat in constructii, prin ce ve-ti demonstra respectarea procedurii prealabile de solutionare extrajudiciara a litigiului.

20 martie 2017