Casatorie cu cetatean român

20 august 2019 188

Buna ziua! Sora mea este căsătorită cu un cetățean român din februarie 2017. Căsătoria a fost înregistrată în România, după care amândoi au venit la muncă (legal) în Germania. În ianuarie 2019 au plecat în România pentru a prelungi permisul de ședere. Acolo li s-a spus că are dreptul de a parasi România doar 8 luni timp de 5 ani, altfel nu va putea obține cetățenia României. Fiind însărcinată, a rămas și a născut în România. Întrebarea este: poate obține cetățenia României pe baza unui articol diferit decât după soțul ei, pentru a nu fi obligată să rămână singura cu copilul în România (soțul se află în Germania la munca)?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Elena.

Procedura de dobândire a cetățeniei României este reglementată de către legislația acesteia.

Vedeți Legea cetățeniei române: https://lege5.ro/Gratuit/geztmnrrge/legea-nr-21-1991-a-cetateniei-romane

Contactați un jurist din România pentru a primi un răspuns corect la întrebarea dumneavoastră.

16 octombrie 2019