Casatorie cu un cetatean strain

27 noiembrie 2018 72

Cum pot sa inregistrez o casatorie cu un cetatean strain? E posibil sa facem asta cu un avocat fara prezenta noastra?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Prin declaratie de casatorie la organul de stare civila.
Nu poate fi facut prin reprezentant. Doar personal.

27 noiembrie 2018
  • Jurisconsult

Bună ziua,

Pentru început trebuie de menționat că prezența personală este obligatorie la încheierea căsătoriei. Dacă nu vă este comod să veniți în RM, aveți opțiunea de a încheia căsătoria la misiunile diplomatice și oficiile consulare ale Republicii Moldova. Trebuie să depuneți la misiune, cu cel puţin 1 lună înainte de... mai detaliat data înregistrării căsătoriei, următoarele documente:

Dvs. ca cetățean al RM:
1. Buletinul de identitate;

2. Certificatul de naştere;

3. (după caz) certificatul de stare civilă (valabil);

4. În cazul în care nu este prima căsătorie urmează să fie prezentat certificatul care atestă desfacerea căsătoriei anterioare.

Actele din RM în cazul respectiv nu necesită a fi legalizate sau apostilate.

Cetățeanul străin (viitoru soț) urmează să prezinte:
1. paşaportul naţional;

2. certificatul privind starea civilă;

3. certificat de naştere;

4. document ce dovedeşte încetarea căsătoriei dacă acesta există;

5. document ce confirmă dreptul cetăţeanului străin la încheierea căsătoriei în conformitate cu legislaţia statului al cărui cetăţean este eliberat de organul competent al statului străin. Imposibilitatea eliberării documentului în cauză va fi confirmată de autoritatea centrală a statului respectiv competentă, de evidenţă şi documentarea populaţiei şi/sau de înregistrarea faptelor de stare civilă.

Actele prezentate de cetățeanul străin (viitorul soț) urmează să fie legalizate/apostilate, și însoţite de traduceri în limba de stat.

Taxa consulară este de 50 Euro plus servicii aferente.

În caz că aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

30 noiembrie 2018