Casatorie in Russia

14 noiembrie 2019 81

Buna ziua. Sunt cetatean al Republicii Moldova, am 3 copii minori, iar degraba ma voi casatori in Russia cu un cetatean rus. Cum ramane cu actele copiilor mei? Tatal lor nu este decazut din drepturile parintesti. Daca tatal copiilor figureaza in documente, ei vor putea primi cetatenia rusa cu mine in Rusia? Si inca ceva: am eu dreptul sa merg cu copiii peste hotare, sau imi trebuie acordul tatalui? Ajutati-ma, va rog!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Pentru a va asigura ca copii primesc cetățenia Federației Ruse solicitați de la autoritățile competente din Federația Rusă lista actelor necesare pentru minorii care solicita dobândirea cetățeniei ruse.

Cel mai probabil este că veți avea necesitate de declarația legalizată notarial.

Pentru a stabili domiciliul permanent al copiilor într-o alta țară... mai detaliat aveți necesitate de câte o declarație legalizata notarial pentru fiecare copil în parte. În cazul în care tatăl refuză eliberarea declarației respective puteți contesta refuzul în instanța de judecată.

Nu aveți necesitatea și nici un temei juridic pentru decăderea din drepturile părintești a tatălui.

20 noiembrie 2019