Casatorie oficiata in Republica Moldova, divort obtinut in Romania?

7 mai 2023 30

Buna ziua. Daca sotia are cetatenie romana, iar sotul nu, poate sotia sa depuna cerere si sa obtina divortul in Romania, fara a divorta in R. Moldova? Cineva i-a comunicat sotului ca sotia a obtinut divortul in Romania, insa el nu are niciun act care sa confirme acest fapt. Ce poate face sotul in aceasta situatie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Dacă nu au copii și bunuri comune, este posibilă defacerea căsătoriei la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Republicii Moldova în România.

Cetăţenii Republicii Moldova care locuiesc în afara ţării au dreptul la desfacerea căsătoriei în instanţele judecătoreşti ale Republicii Moldova, indiferent de cetăţenia şi domiciliul celuilalt soţ.

Dacă,... mai detaliat conform legislaţiei Republicii Moldova, căsătoria poate fi desfăcută de organul stare civilă, această problemă poate fi soluţionată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Republicii Moldova.

Este recunoscută valabilă desfacerea căsătoriei în afara Republicii Moldova dacă, la soluţionarea acestei probleme, au fost respectate cerinţele legislaţiei statului corespunzător privind competenţa organelor care au adoptat hotărîrea şi privind desfacerea căsătoriei.

8 mai 2023