Căsătorie peste hotare

7 martie 2024 3

Bună ziua. Am oficiat căsătoria peste hotare, în anul 2018, dar nu am știut ca trebuie să o înregistrez și în Republica Moldova. De ce acte am nevoie în Moldova pentru a înregistra căsătoria? E nevoie doar de apostilă pe certificatul de căsătorie? Traducerea o pot face și în Moldova ori trebuie și traducerea apostilată?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Olga, traducerea și apostilata puteți să o faceți și în Moldova, la Ministerul Justiție, oficial.

8 martie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Olga, bună ziua

Este necesar să obțineți apostila, iar in Moldova puteți obține traducerea legalizată.

De asemenea, va fi necesar să faceți o copie legalizată a originalului si a traducerii pentru a le prezenta la ASP.

Cu respect,
Igor Brinișter

9 martie 2024