Căsătorie peste hotare

28 iunie 2024 3

Numă ziua. În 2018 m-am căsătorit peste hotare și nu am transcris actul de căsătorie în Moldova. Am fost în Moldova după căsătorie, dar n-am știut ca trebuie să transcriu acest document. Dacă vin acum în țară pentru a face transcrierea, pot să-mi refuze cererea, dacă prezint actele apostilate în țara în care a fost înregistrată casatoria?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua dl. Golubi, interdicții n-o să fie. De dorit acțiunele DVS să fie fixate pe hârtie, adică DVS e necesar să vă adresați în scris la organul cuvenit, să depuneți de copia cererii, cu înregistrare cuvenită și data, pentru a vedea ce măsuri vor îndrepta organul față de DVS,... mai detaliat în solictiare de dorit să accentuați, că sunteți desponibil să mergiți și la organul superior. În așa caz DVS sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul de contact +37368669950.

29 iunie 2024