Casatorie si reintregirea familiei

2 martie 2022 74

Buna ziua. Logodnica mea este cetateanca a Republicii Moldova, dar detine si cetatenie romana (are doar pasaport si certificat de nastere, nu si buletin romanesc). Eu detin doar cetatenia RM. Noi dorim sa ne casatorim si sa facem reintregirea familiei in Germania pentru a merge la munca impreuna. E posibil lucrul dat, daca ea nu are buletin romanesc? Daca da, cum si unde e corect sa facem?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua, pentru a primi un certificat de căsătorie romînesc, trebuie ambii sa dețineți buletin de identitate românesc. Rezultă ca înttîi de toate domișoara depune actele pentru buletin și după vă puteți îmnregistra casatoria.

Succes!

4 martie 2022