Cât durează desfacerea unei căsătorii, daca avem copil minor?

27 iunie 2017 204

Bună ziua, Avem copil minor de un anișor. Soțul e plecat peste hotare, dar ambii în comun pretindem sa divorțăm. Care e procesul dacă el e peste hotare și la în curând nu poate veni în țară?!? Și cât o să dureze acest proces? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Anghelina,

Desfacerea căsătoriei şi eliberarea certificatului de divorţ au loc după expirarea termenului de o lună din ziua depunerii cererii de divorţ, conform art. 36 alin (3) din Codul Familiei. ( http://lex.justice.md/md/286119/ )

Totodată cererea de divorț se examinează în instanța de judecată deoarece aveți un copil minor, ci nu la... mai detaliat oficiul de stare civilă.

În cazul dvs cel mai simplu ar fi să cereți divorțul din culpa comuna fara motivare, puteti divorta in lipsa sotului si fara acordul acestuia. Odata ce se va constata că procedura de citare e îndeplinit, acestuia fiindui expediată la locul unde își are reședința, astfel, instanța neprimind nici un răspuns din partea lui, se va trece la judecarea in lipsa sa.

O altă modalitate ar fi acesta să-și angajeze un avocat care să-l reprezinte, astfel, nu se va tergiversa procesul, totodată astfel fiind mai rentabil deoarece se pune în discuție și soarta copilului, cum ar fi spre exemplu pensia alimentară ș.a

27 iunie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Dat fiind faptul că aveţi un copil minor comun, desfacerea căsătoriei urmează a fi făcută prin instanţa de judecată.

Ca şi scenariu posibil vă recomand să-l acţionaţi în judecată şi să cereţi desfacerea căsătoriei. Cererea de chemare în judecată urmează a fi depusă în instanţa de judecată în a cărei... mai detaliat rază teritorială se află domiciliul soţului (în cazul în care aveţi domiciliu separat). Dacă aveţi domciliu separat puteţi depune cererea şi în instanţa unde se află domiciliul dstră (dacă copilul se află în grija dstră sau dacă deplasarea dstră în instanţa de la domiciliul soţului vă creează anumite dificultăţi, inclusiv materiale).

Soţul dstră poate angaja un avocat care să-i apere interesele în instanţa de judecată. Acest lucru va permite ca instanţa de judecată să nu amâne şedinţele de judecată pe motivul neprezentării soţului dstră în instanţa de judecată.

În cazul în care soţul dstră nu se va prezenta în instanţa de judecată (înţeleg că fizic nu o va putea face fiind plecat peste hotare), procesul de desfacere a căsătoriei va dura ceva mai mult, deoarece instanţa de judecată va încerca să respecte procedura de citare legală a acestuia (citarea simplă, după care - citarea publică).

27 iunie 2017