Cat dureaza divortul si cu cine raman copiii?

1 martie 2017 2810

Am doi copii minori...După divorț copiii ramin cu mama?...adică chiar dacă tatăl cistiga mai mult. Și cam cit durează procesul de divorț, avand în vedere și partajarea averii. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În cadrul procesului de divorț, soţii pot prezenta instanţei judecătoreşti un acord privind împărţirea bunurilor proprietate comună, plata pensiei de întreţinere a copiilor, precum şi determinarea părintelui împreună cu care vor locui copiii minori comuni. În lipsa unui asemenea acord sau atunci când instanța consideră că acordul prezentat de soți... mai detaliat lezează drepturile și interesele copiilor minori sau ale unuia din soți, instanța va decide asupra următoarelor chestiuni:
- partajarea bunurilor proprietate comună a soților;
- părintele cu care vor locui copiii minori cu vârsta de până la 14 ani;
- părintele care va plăti pensia de întreținere a copiilor minori, precum și mărimea acesteia;
- mărimea și modul de plată a pensiei de întreținere a soțului inapt de muncă (dacă este cazul).
Copiii minori care au atins vârsta de 14 ani decid de sine stătător cu care din părinți vor locui după divorț.
La stabilirea domiciliului minorului care nu a atins vârsta de 14 ani, instanța de judecată va ține cont de interesele copilului și părerea acestuia (dacă acesta a atins vârsta de 10 ani). Instanța va lua în considerare ataşamentul copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori, vârsta copilului, calităţile morale ale părinţilor, relaţiile existente între fiecare părinte şi copil, posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului (îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai etc.). La determinarea domiciliului copilului minor, instanţa judecătoreasă va cere şi avizul autorităţii tutelare.
Din punct de vedere juridic, ambii părinți au drepturi și obligații egale în raport cu copiii lor minori. Cu toate acestea, în Republica Moldova instanțele, în virtutea unei inerții mentale și culturale, decid în majoritatea covârșitoare de cazuri ca, în caz de divorț, copiii să locuiască cu mama.
Cât privește durata unui proces de divorț, totul depinde de cooperarea și bunăvoința soților. În lipsa acestor elemente, un proces de divorț poate dura și 2-3 ani.

2 martie 2017