Cat pot sa circul in Moldova cu automobilul inmatriculat in Romania?

25 aprilie 2018 547

Buna ziua. Daca eu am dubla cetatanie, cat pot sa circul in Moldova cu automobilul inmatriculat in Romania?

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua,Serghei!

Codul Vamal al Republicii Moldova prevede la art. 184/1 alin.1 că persoanele fizice rezidente şi cele nerezidente au dreptul de a introduce pe teritoriul vamal al Republicii Moldova, fără achitarea drepturilor de import, cu achitarea vinietei,în scopuri personale, mijloace de transport clasificate la poziţiile tarifare 8702, 8703, 8711 şi... mai detaliat remorcile ataşate la acestea (poziţia tarifară 8716), indiferent de termenul lor de exploatare, doar în cazul în care vor fi declarate prin acţiune și plasate sub regim vamal de admitere temporară pe un termen de pînă la 180 de zile dintr-o perioadă de 12 luni consecutive, cu respectarea anumitor condiții. Condițiile le găsiți la fel în art 184/1 din Codul Vamal.

Atașez site-ul unde puteți găsi Codul http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=319745

Respectiv, Dvs puteți circula timp e 180 de zile chiar dacă aveți cetățenia Republicii Moldova, întrucât atumobilul este înmatriculat în România.

Mult succes!

27 aprilie 2018