Cat timp am dreptul sa circul pe teritoriul Republicii Moldova?

8 aprilie 2018 174

Buna ziua. Am asa o intrebare: cat timp am dreptul sa circul pe teritoriul Republicii Moldova cu masina inregistrata in Rusia?

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua, Andrei!

În Legea cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice, art. 10 prevede la alineatul 3 că persoanele fizice rezidente şi cele nerezidente, prin derogare de la prevederile art. 20 al Codului vamal al Republicii Moldova nr.... mai detaliat 1149-XIV din 20 iulie 2000, au dreptul de a introduce pe teritoriul Republicii Moldova mijloace de transport auto, indiferent de termenul de exploatare a acestora, doar în cazul în care vor fi declarate prin acţiune şi plasate în regimul vamal de admitere temporară pe un termen de pînă la 180 de zile dintr-o perioadă de 12 luni consecutive, cu respectarea anumitor condiții. Pentru analiza condițiilor și cerințelor suplimentare vă atașez link-ul legii: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312785
Atrageți atenția la articolul 10!

Mult succes!

10 aprilie 2018