Cât timp dureaza un proces de partajare a casei?

30 noiembrie 2022 49

Bună ziua. Anul trecut in luna mai am apelat la un avocat din Chisinau sa ma asiste in procesul legat de partajarea casei. Procesul a inceput tot atunci si avocatul m-a anuntat ca luna aceasta va fi prima sedinta de judecata. Astazi, insa, m-a sunat sa-mi spuna ca sedinta se amana din cauza ca in Anenii Noi sunt numai doi judecatori si acestia nu reusesc. Prin urmare, sedinta noastra va avea loc in februarie 2023. E posibil asa ceva, ca procesul sa dureze atata timp si sa nu ajungem macar la prima sedinta sau este ceva necurat la mijloc? Mersi anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ruslan.
Totul e posibil în țara Republica Moldova, deși codul de procedură civilă prevede judecarea cauzei în termeni rezonabili... acest lucru în practică pe departe este respectat, însă există și excepții.
Pentru a vă informa despre derularea dosarului dumneavoastră (dacă cauza se examinează la Judecătoria Anenii Noi) accesați lincul următor:
https://jan.instante.justice.md/ro/agenda-of-meetings
în... mai detaliat rubrica agenda la poziția „DENUMIREA DOSARULUI” introduceți numele și prenumele dumnevoastră apoi apăsați „APLICĂ” și o să găsiți toate ședințele care au avut loc în cadrul examinării cauzei dumneavoastră.
Succes.

30 noiembrie 2022