Cat timp este valabil un testament?

17 iunie 2017 419

Bunica a decedat cu multi ani in urma, insa nu am trecut documentele pe mine. Cu ce ar trebui sa incep pentru a perfecta toata documentatia? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Va adresati la notar...el va refuza in deschiderea procedurii succesorale pe motivul expirarii a 6 luni dupa deces !
ulterior va adresati in instanta de judecata pentru prelungirea termenului de acceptare a succesiunii!
Succese

17 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Testamentul nu are termen de valabilitate, este un act juridic mortis cauza, conceput să producă efecte juridice din momentul decesului autorului său.
Astfel, expirarea termenului nu duce la pierderea vocaţiei succesorale, a dreptului de succesiune în sine, ... mai detaliat ci numai a facultăţii de a accepta succesiunea. Urmează a se stabili dacă testamentul nu a devenit caduc.
În această situație Dvs. trebuie să vă adresa-ți cu o cerere în instanța de judecată privind repunerea în termen pentru acceptarea succesiunii.
Succesorii dobândesc calitatea de moştenitori prin acceptarea moştenirii (art.1516 Cod civil). Acceptarea moştenirii se face prin depunerea unei declaraţii la notarul de la locul deschiderii moştenirii sau prin intrarea în posesiunea patrimoniului succesoral.

18 iunie 2017