Cat timp ma pot afla cu numere romanesti pe teritoriul Moldovei?

19 iulie 2019 541

Buna! Am asa o intrebare: am masina cu numere romanesti inregistrata pe numele meu. Cat timp ma pot afla pe teritoriul Moldovei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Regula generală e 180 zile in decursul a 12 luni, totuși dacă intrați cu auto, prezentind permis de conducere RO(nu transcris cel MD) veți fi considerat nerezident, fapt care va permite aflarea pe teritoriu pînă la 3 ani, acest fapt ține de serviciu vamal.
La trecerea frontierei, solicitați informații de la... mai detaliat reprezentanții serviciului vamal MD.

20 iulie 2019