Cat timp plateste o persoana juridica buletin de boala unui pensionar?

15 iulie 2018 110

Pensionar angajat ca intendent la scoala a facut un atac de cord, nu va mai putea lucra. Acum sta pe buletin de boala a II-a luna. Avem nevoie de alt lucrător. Cat timp îi platim buletin dacă e la pensie deja?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua!
În conformitate cu Legea Nr. 289 din 22.07.2004 privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale,
Articolul 9.
Alin. (1) Perioada pentru care se acordă indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă este de cel mult 180 de zile în cursul unui an calendaristic.
(2)... mai detaliat Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă, începînd cu a 120-a zi, se plăteşte în cazul prelungirii concediului medical, avizat de Consiliul Naţional pentru Determinarea Dizabilităţii şi Capacităţii de Muncă (CNDDCM);
(3) Asiguraţilor cu contract individual de muncă pe durată determinată ce nu depăşeşte un an, inclusiv celor angajaţi la lucrări sezoniere, indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se acordă pentru o perioadă de pînă la 30 de zile în cursul unui an calendaristic. Asiguraţilor cu contract individual de muncă pe durată determinată ce depăşeşte un an indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se acordă în condiţiile alin.(1).
(4) Perioada pentru care se acordă indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă tuturor beneficiarilor ce cad sub incidenţa prezentei legi, în caz de tuberculoză, SIDA şi cancer de orice tip, cu avizarea CNDDCM, este de cel mult un an pe parcursul ultimilor 2 ani.
(6) Pentru cazurile neîntrerupte de incapacitate temporară de muncă, cu trecere dintr-un an calendaristic în altul, calculul zilelor se efectuează pentru toată perioada, începînd cu prima zi de incapacitate temporară de muncă.

Nu se admite concedierea salariatului în perioada aflării lui în concediu medical, însă poate fi angajată o altă persoană care îl va substitui (în baza unui contract de muncă pe perioadă determinată).
O zi bună!

16 iulie 2018