Cat timp poate sa acorde restantului compania de colectare a datoriilor?

17 mai 2017 23

Cat timp poate sa acorde restantului compania de colectare a datoriilor? Ei imi spun ca timp de 5 zile sa achit ca in caz contrar vor apela in judecata. Nu ar trebui să-mi ofere macar ceva timp, 14 sau 30 zile? Multumesc mult. Toate bune.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Ion,
Termenii sunt diferiti. Codul civil impune un termen de 30 zile pentru creantele fara termen, pentru datoriile cu termen, datoriile se pot cere de a fi intoarse imediat, in 2-7 zile, fie un alt termen mai mare la discretia creditorului.

19 mai 2017