Cat timp pot circula in Moldova cu masina cu numera straine?

20 decembrie 2018 383

Buna ziua. Cat timp pot circula in Moldova cu masina cu numera straine, daca sunt domiciliat in R. Moldova si detin permis eliberat in Moldova? Cum se calculeza 180 de zile timp de 12 luni consecutive? Am stat 175 zile si am iesit cu masina din tara, peste 5 zile am revenit. Numaratoarea incepe din nou sau continua cu cele 175 pe care le-am stat pana la iesire? Si cat costa vineta? Cum trebuie s-o platesc?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Aflarea auto cu nr straine se face pe urmatoarea periodă
Urmează a vă afla pe teritoriul RM pe o perioadă de 180 zile un interval de 12 luni consecutive.

Dreptul de aflare pe teritoriul Republicii Moldova pe un termen mai mare de 180 de zile pe an îl vor avea doar... mai detaliat autovehiculele introduse de către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, cu condiţia achitării vinietei de 180 de euro pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile de aflare a autovehiculului pe teritoriul ţării noastre.

20 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Urmează a ține cont că 180 zile timp de 365 de zile adică 12 luni consecutive
Venieta fiind achitată pentru perioada aflării pe teritoriu RM.

20 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Termenul se calculeaza astfel:
De la data primei intrari in Moldova, incepe a curge un termen de 12 luni. Înăuntrul acestui termen, puteti sa va aflati cu masina in MD o perioada totala de 180 zile (consecutiv sau cu intreruperi, nu contează).
Dupa ce trec acele 12 luni,... mai detaliat la următoarea intrare in țară, va incepe o noua perioada de 12 luni, in care iarasi va veti putea afla un total de 180 zile.
Si tot asa in continuare.

Taxa este 85 euro pentru 180 zile.

25 decembrie 2018