Cat timp se pastreaza dosarul unei cauze in arhiva avocatului?

21 septembrie 2018 73

Am achitat suma pentru servicii+avans, dosarul de divort nu s-a rezolvat, fiind scos de pe rol in 2013. Acum vreau sa imi intorc avansul achitat, insa avocatul spune ca nu a luat bani. In plus, si dosarul este nimicit deoarece au trecut 5 ani. Nu am bonul de plata - a ramas in dosar din cauza ca nu aveam ce face cu el daca plecam peste hotare.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Potrivit legislației avocatul trebuie sa păstreze timp de 10 ani contractele, timp de 3 ani mandatele, iar actele contabile tot au termenul său.

Probabil ca pretențiile înaintate ar putea fi tardive.
Totul depinde de ce prevedea contractul.

21 septembrie 2018