Cat timp trebuie de activat dupa depunerea cererii de eliberare?

1 august 2018 93

Buna ziua! In cazul detinerii functiei de director de filiala, cat timp conform legii trebuie de activat dupa depunerea cererii de eliberare?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

Sergiu,
conform Codului Muncii, conducătorul unităţii (al filialei sau reprezentanței) este în drept să demisioneze anunţând angajatorul, prin cerere scrisă, cu o lună înainte.
Succese!

1 august 2018
  • Jurisconsult

D-l Sergiu, conform art. 86 Codul Muncii - cocedierea, din momentul depunerii cererii de concediere puteţi să mai activaţi timp de 14 zile lucrătoare.

1 august 2018
Cristian Papanaga
  • Avocat

Domnul Grigoraș,
Este cazul să diferențiem demisia de concediere!

1 august 2018