Cat trebuie sa achit lunar pentru a rambursa o datorie?

6 februarie 2020 64

Care este suma pe care trebuie sau pot s-o achit lunar într-un caz civil (datorii totale de 20.500 lei), daca nu am un loc de munca, nu am casa proprie sau alte bunuri? Mersi anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În cazul în care datoria este față de OCN sau orice altă instituție bancară, urmează să ramburasați lunar tranșele negociate cu aceștia în contractul de împrumut indiferent dacă ețineți sau nu un loc de muncă, suma fiind posibil de modificat în cazul unui acord semnat ulterior de părți și... mai detaliat convenit.

Dacă împrumutul ține de la o persoană fizică atunci, urmează să întoarceți suma integrală care a fost luată ca împrumut la data scadentă în cazul în care nu a-ți convenit plata lunare sub o formă fixă iarăși.

Circumstanțele indicate de dvs nu vă scutește de plata datoriei sau nu vă oferă o posibilitate de achitare atlfel decât cea stabilită inițial decât cu excepția dacă coordonați acest moment cu creditorul/împrumutătorul.

6 februarie 2020