Cate % pe zi dobanda?

22 septembrie 2019 102

Salutare! In luna decembrie anul trecut am imprumutat unei persoane 10.000 lei, cu recipisa scrisa de mana lui (am si un video cum ii transmit banii in mana). In recipisa, persoana se obliga sa-mi restituie banii pe 1 mai. Acum e luna septembrie, iar persoana nu mi-a intors datoria. In fiecare zi imi promite ca degraba mi-i intoarce. Eu vreau sa-l dau in judecata si sa cer sa-mi plateasca 10% lunar dobanda pentru intarziere. Spuneti-mi va rog, nu exagerez?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Daca dvs nu ați indicat in recipisă careva penalități atunci puteți pretinde doar la dobânda de întârziere care este egală cu rata de finanțare a BNM, unde o puteți calcula aici http://calc.prolex.md , aceasta fiind în suma de 623 lei potrivit dobânzii legale de intirziere.

22 septembrie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Dobânda contractuală poate fi cerita doar în cazul în care din contract(recipisă) reiese expres că împrumutatul a contractat un împrumut oneros adică pentru car eplatestw suplimentar o dobândă.
În lipsa unei prevederi exprese în acest sens, potrivit redacției Codului civil în vigoare la data încheierii contractului se consideră că împrumutul este... mai detaliat gratuit, iar cel împrumutat are dreptul de a i se restitui suma capitalului împrumutat și, după caz, dobânda de întârziere sau penalitatea dacă, a fost prevăzută.
Este necesar să fie analizată recipisa.

23 septembrie 2019