Cauză penală

17 februarie 2023 18

Bună ziua. Care este pedeapsa pentru comiterea infracțiunii prevăzute de art. 179 alin. (1) CP?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Articolul 179. Violarea de domiciliu

(1) Pătrunderea sau rămînerea ilegală în domiciliul sau în reşedinţa unei persoane fără consimţămîntul acesteia ori refuzul de a le părăsi la cererea ei, precum şi percheziţiile şi cercetările ilegale,

se pedepsesc cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în... mai detaliat folosul comunităţii de la 100 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

17 februarie 2023