Caz contraventional

7 martie 2018 76

Salut! Am avut un caz cu patru luni in urma: eram cu prietena mea, s-a apropiat cineva de noi si s-a iscat o batae. El a inceput, eu am fost lovit, dar nimic grav. In schimb, prietena mea a ramas fara trei dinti. Am apelat la avocat, dar deja de 2 luni si nu s-a facut nimic.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bun ziua Filip,

Dacă a fost sesizat organul de poliție și s-a deschis deja un dosar penal pe numele bănuitului atunci are log desfășurarea urmăririi penale pentru stabilirea tuturor circumstanțelor ceea ce deobicei durează ceva timp întru acumularea probelor etc... până acesta urmează a fi transmis în instanța de judecată.

Totuși, avocatul... mai detaliat dvs poate apela la ofițerul de urmărire penală sau procurorul care are pe rol cazul dvs și să stabilească la ce etapă de examinare se află cazul dvs, sau, însâși dvs ca parte vătămată dacă a-ți fost recunoscută puteți apela la aceștia pentru a afla același răspuns.

7 martie 2018