Cazier

14 iulie 2018 54

Buna ziua! Doresc sa aplic pentru un job intr-o tara membra UE si am nevoie de cazier judiciar. Detin cetatenia romana.
1) Trebuie obtinut cazierul in MD sau RO?
2) Recent am achitat o amenda de 50 euro in Italia pentru ca nu am aveam bilet pentru calatoria cu trenul. Va fi trecuta in cazier amenda?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ion,
Fiind cetățean român care dorește să fie angajat într-o țară UE urmează să invocați cetățenia română și să dețineți bultetin de identitate românesc obligatoriu!
În cazul în care vi se va solicita să prezentați cazierul judiciar spuneți că dețineți dubla cetățenie și întrebați angajatorul din care stat să solicitați cazierul... mai detaliat judiciar.
Amenda aplicată de către autoritățile italiene pentru lipsa biletului de călătorie în tren nu are cum să fie indicată în cazierul judiciar eliberat de către autoritățile moldovenești și nici în cazierul român nu ar trebui să fie.

14 iulie 2018