Cazier judiciar

13 septembrie 2017 59

Ce este un cazier judiciar detaliat: datele continute, ce informatie trebuie sa includa?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Este o fişă de evidenţă în care sunt consemnate datele privind antecedentele penale ale unei persoane. Organele de urmărire penală şi instanţele judecătoreşti pot cere copii de pe cazierul judiciar al persoanelor aflate în curs de urmărire penală sau judecată, iar organele militare le pot cere pentru persoanele supuse obligaţiilor... mai detaliat militare. Orice persoană juridică poate cere extras de pe cazierul judiciar al unei persoane, dacă acesta le este necesar, iar persoanele fizice care au un interes legitim pot obţine certificat de pe cazierul lor judiciar.

Îl puteti solicita și în regim online accesând link-ul acesta urmând instrucțiunile : https://servicii.gov.md/ServiceDetails.aspx?id=b60f9e3e-8405-4535-aeba-015b54423588#

13 septembrie 2017