Cazier juridic

20 iulie 2021 70

Bună ziua. Rog sa ma informați daca este posibil sa obtin un cazier juridic curat. În 2010 am avut un dosar penal (art. 186 alin 2 CP). Cauza penala a fost clasata in temeiul art. 109 CP (Împăcare). Acum am solicitat un cazier judiciar detaliat și figurează acel cu mentiunea ca a avut loc împăcarea părților. E posibil ca aceasta abatere de lege sa nu figureze în cazier? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. Vadim, e posibil dacă DVS o să faceți rost de ordonanța procurorului despre clasarea cauzei, cu ștampila rotundă, umedă a procuraturi. Cu acest document vă deplasați la oficiul Instituții ( cazierul juridic )de la Chișinău, unde o să demonstrați documentul și o să solicitați să escludă din cazier... mai detaliat informația.i

21 iulie 2021