Cazier pentru viza

8 decembrie 2019 24

Buna ziua. Daca in cazier este mentionat ca sunt in baza de date, dar nu am interdictie de a iesi din tara, eu pot sa depun cerere pentru viza sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Petru.

Dacă nu aveți interdicție de a părăsi țara, atunci sunteți liber să o faceți. Ce ține de obținerea vizei, procedura de eliberare a acesteia poate fi diferită de la un stat la altul, care este liber să decidă să vă permită accesul pe teritoriul său sau nu.

5 iunie 2020