Ce act pot face?

12 iulie 2018 31

Am o astfel de situatie si va rog foarte mult sa ma ajutati. Un vecin mi-a propus sa am grija de tatal lui batran (tintuit la pat) si ca rezultat sa-mi revina mie casa. Dar cum pot sa ma asigur ca pana la.urma nu raman cu nimica, de ex. dupa decesul mosului? Ce act pot face la notar sau altundeva pentru a avea ca dovada?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
În asemenea situație urmează a fi încheiat un contract de înstrăinare a bunului cu condiția întreținerii pe viață. Dacă nu veți încheia un asemenea contract considerați ca a-ți făcut doar acte de caritate!
De remarcat, că ar fi cazul ca dvs să păstrați toate bonurile de casă pentru absolut... mai detaliat tot ceea ce cumpărați pentru întreținerea persoanei respective.
Or, în cazul în care persoana va dori sa rezilieze contractul dvs să puteți proba prejudiciul cauzat pentru a va recupera toate cheltuielile.

13 iulie 2018