Ce acte sunt necesare pentru divorț la distanță?

18 noiembrie 2021 141

Buna ziua. Soțul se afla in Moldova, iar soția in Italia, ambii sunt de acord sa divorțeze. Au un copil minor născut în căsătorie, soția și copilul poartă numele soțului, iar soția nu pretinde la achitarea pensiei alimentare. Cum poate fi obținut divorțul la distanță?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu e posibil divorț la distanță, amiabil doar cu prezența ambilor soți, in lipsa unuia, doar prin judecată.

18 noiembrie 2021
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În așa caz apelați la avocat pentru a deschide procedura judiciara de desfacere a căsătoriei aici, avocatul reprezentându-vă interesele în lipsa Dvs. Pentru aceasta veți avea nevoie săi transmiteți copiile actelor de identitate a părților și certificatul de căsătorie în original cât și o copie a certificatului de naștere... mai detaliat a copilului.

20 noiembrie 2021