Ce acte sunt necesare pentru vanzarea apartamentului?

6 noiembrie 2019 47

Buna ziua. Ce acte sunt necesare pentru vanzarea apartamentului?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Actul de proprietate pe apartament, inclusiv, dupa caz, planul geometric al incaperii locative.
Extrasul de la cadastru.
Raport de evaluare al apartamentului (dupa caz).
Certificat privind lipsa datoriilor la impozitul imobiliar de la Fisc (dupa caz).
Daca proprietarul este reprezentat la tranzactie de catre alta persoana - procura din care... mai detaliat sa rezulte dreptul persoanei respective de a vinde apartamentul.

6 noiembrie 2019