Ce acte trebuie de prezentat daca inculpatul a decedat?

11 mai 2017 38

Sora mea era acuzata de furt. Prima sedinta de judecata trebuia sa aiba loc 21.03.2017, dar a fost aminata, deoarece avocatul ei ceruse din motive proprii aminare. Urmatoarea va avea loc pe 22.06.2017, dar acuzata a decedat acum o luna. Este nevoie de prezentat ceva acte?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În caz de deces al inculpatului, instanța de judecată trebuie va pronunța o sentință de încetare a procesului penal. Pentru aceasta este nevoie ca certificatul de deces să fie prezentat instanței care examinează dosarul.

11 mai 2017