Ce acte trebuie să pregătească beneficiarul pentru a dona casa și pămînturile doar unuia din cei doi copii?

24 octombrie 2016 218

Un barbat, văduv de vreo 7 ani, are doi copii - un baiat si o fata. Pentru o bătrînețe asigurată, mai multă încredere are în fată și de aceea doar ei vrea să-i doneze bunurile sale. Băiatul nu-i inspiră încredere. De la ce să înceapă? Ce acte trebuie să pregătească? Situația financiară este precară. Mulțumesc.

Jurist comments 2

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

sfat ...
faceti contract de intretinere sau de renta viagera
actele care trebuiesc vi le spune notarul

24 octombrie 2016
Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Buna ziua,
Intradevar trebuie sa va determinati cu tipul contractului. Actele necesare pentru înstrăinare fie prin donatie, fie prin înstrinare cu conditia intretinerii pe viata sint aceleasi.
Donatia este cu titlu gratuit. Pot fi instituite unele sarcini si grevari (spre ex. cu dreptul de abitatie). Daca se doreste obtinerea unei garantii de... mai detaliat intretinere in schimbul bunurilor transmise s-ar cere nu donatie ci contract cu conditia intretinerii pe viata. Deoarece nu ati comunicat ce fel de bunuri aveti in vedere nu asi putea sa va dau o lista de acte pe care ar urma sa le prezentati.
Totusi trebuie sa va adresati unui notar pentru obtinerea unei consultatii mai exacte raportata la situatia si doleantele Dra.
Succese

25 octombrie 2016