Ce actiuni trebuie intreprinse in cazul in care la incheierea contractului de vinzare-cumparare nu am fost informati despre existenta datoriilor la serviciile comunale?

12 februarie 2018 230

La momentul procurarii bunului imobil şi incheierii contractului de vinzare-cumparare nu am stiut despre existenta datoriilor la serviciile locativ comunale. Mai mult, notarul care a autentificat contractul ne-a asigurat ca este un apartament bun si nu sunt inregistrate datorii, sechestre etc. Respectiv, ulterior am aflat despre acest fapt de la prestatorul de servii care m-a somat sa achit datoria. Fostul proprietar nu este de gasit. Ce masuri pot intreprinde? A trecut deja 2 ani de la cumpararea bunului.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Dna Cristina,
Dat fiind faptul că aceste restanțe la plata serviciilor comunale s-au acumulat în perioada când proprietar al bunului imobil era Vânzătorul, acesta urmează să achite restanța.
Totodată, am putea vorbi și despre faptul că Vânzătorul a vândut un bun cu vicii trecute sub tăcere, ceea ce v-ar acorda... mai detaliat dreptul să-i cereți despăgubiri.
În acest caz termenul de prescripție este de un an din data când au devenit cunoscute viciile.

12 februarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Ar fi bine să verificați contractul de vânzare-cumpărare, ca să vedeți ce prevedea cu privire la prezența sau lipsa restanțelor la plata pentru serviciile consumate de către vânzător.

12 februarie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Situația nu este întratât de complicată, cereţi neapărat istoricul spaţiului în ceea ce priveşte plata utilităţilor de la vânzător în caz de refuz, dvs puteți demonstra ca datoriile au fost acumulate pentru plata utilităților până la data în care va fost vândut spațiul locativ, astfel, debitorul obligației fiind fostul proprietar.... mai detaliat Urmează printr-o acțiune să vă adresați în judecată pentru al impune la plata datoriilor.

12 februarie 2018