Ce ajutor suplimentar pot solicita de la fostul sot pentru copil in afara de pensia alimentara?

6 septembrie 2018 80

Buna ziua, la initiativa mea am divortat de fostul sot (era in alta relatie peste hotare), am obtinut pensie alimentara in suma de 770 lei si stabilirea domiciliului copilului minor (4 ani) cu mine. Intrebare: in prezent, dupa divort pot solicita marirea pensiei alimentare (lucreaza in Rusia, are permis de sedere si a depus cerere pentru pasaport rusesc) si sa procure haine, incaltaminte pentru copil doua sezoane pe an? Sau jumatate din suma pentru procurarea lemnelor pe iarna? Mentionez ca eu nu lucrez nicaieri oficial (ocazional in Italia), ma ajuta mama. In cazul in care obtine cetatenie rusa, poate refuza sa plateasca pensia alimentara in Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Sigur, în caz că suma inițială stabilită poate fi modifică, astfel urmează a depune o cerere în acest față de instanța de judecată cît și probarea faptului insuficienții de finanțe.

6 septembrie 2018