Ce amendă primesc dacă circul cu o mașină străină, fără a deține permis?

27 mai 2019 46

Am mers cu mașina soțului prin sat fără a avea permis. Spre noi mergea o patrulă. La un moment dat am oprit la poarta unor rude și am scăpat ca prin minune. În cazul în care ne prindea, ce penalități ne aștepta? Precizez că eram cu soțul în mașină.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Indiferent ca soțul era în mașină, fiecare raspunde pentru sine
Articolul 231. Conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind permisul de conducere
(1) Conducerea vehiculului cu permis de... mai detaliat conducere de o categorie necorespunzătoare
se sancţionează cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale.
(2) Conducerea vehiculului fără permis de conducere sau dovada înlocuitoare, cu drept de circulație, a permisului (cu excepţia conducerii în cazul instruirii, în prezenţa instructorului) sau conducerea în decursul termenului de aplicare a măsurii de siguranţă privind ridicarea provizorie a permisului de conducere a mijloacelor de transport
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.
(4) Predarea conducerii vehiculului către o persoană care nu are permis de conducere sau dovada înlocuitoare, cu drept de circulație, a permisului (cu excepţia instruirii, în prezenţa instructorului), care este privată de dreptul de a conduce vehicule sau care are permis de conducere de o categorie necorespunzătoare
se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale.

27 mai 2019