Ce amenda se aplica cind nu cedezi trecerea masinii care se afla pe drumul central?

28 decembrie 2017 74

Ieseam de pe contrasens si n-am cedat trecerea altei masini care se afla pe drum cu prioritate. Asta s-a intimplat in fata agentului care m-a oprit si mi-a zis ca amenda pentru asa incalcare este 1.900 lei la banca. A fost corect agentul sau m-a fraierit?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Articolul 241. Neîndeplinirea indicaţiei legale de oprire a vehiculului şi de acordare vehiculelor a priorităţii de trecere
(1) Neîndeplinirea de către conducătorul de vehicul a indicaţiei legale dată de agentul de circulaţie de a opri vehiculul se sancţionează cu amendă de la 27 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea... mai detaliat a 4 puncte de penalizare.

O unitate convențională este egală cu 50 lei.

Astfel, agentul dacă va aplica maximul sancțiunii trebuia să iasă suma de 1500 lei (30*50).

28 decembrie 2017
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

In completarea celor scrise de dl. Domenco mai sus, as dori să adaug că în cazul în care achitați amenda stabilită în termen de 72 de ore, urmează să achitați numai jumătate din sumă.
**
Art. 34
(3) Contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în... mai detaliat cel mult 72 de ore din momentul stabilirii ei. În acest caz, se consideră că sancţiunea amenzii este executată integral.
**

28 decembrie 2017