Ce amendă va fi dacă nu am permis și actele sunt expirate?

15 iunie 2017 2058

Ce amendă va fi dacă nu am permis și actele sunt expirate? Mașina poate să fie sechestrata la parcarea speciala a politiei?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Articolul 232. Cod Contravențional, Conducerea vehiculului de către o persoană care nu are asupra sa permis de conducere ori dovadă înlocuitoare, cu drept de circulație, a permisului sau actul de înmatriculare de stat a vehiculului, sau poliţa de asigurare obligatorie de răspundere civilă, se sancţionează cu amendă... mai detaliat de la 3 la 6 unităţi convenţionale cu aplicarea a 2 puncte de penalizare. ( o u.c = 50 lei ) .
Totodată puteți consulta art. 228-229 din Codul Contravențional (http://lex.justice.md/md/330333/)
Cred ca poliția poate să vă rețină mașina deoarece nu aveți permis de conducere și se prezumă că puteți crea pericol de accident în trafic totodată nu aveți documente care atesta faptul că mașina d-vstr este în regulă, acestea fiind niște temeiuri de reținut mașina de către organul de poliție.

15 iunie 2017
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Elena,

Automobilul poate fi adus la staţia de parcare specială sau pe teritoriul subdiviziunii de poliţie în cazurile în care:
- staţionarea lui poate genera un pericol iminent pentru interesul public;
- a fost lăsat într-un loc interzis pentru parcare.
- Vehiculul al cărui conducător a fost înlăturat de la conducere... mai detaliat este reţinut şi, dacă nu poate fi predat proprietarului, posesorului sau reprezentantului lor.

Persoana care conduce vehicul este înlăturată de la conducere dacă nu are asupra sa documentul care confirmă dreptul de a conduce sau de a folosi vehiculul.

În situația dată, eu aș interpreta faptul că nu au voie să vă ridice automobilul.

16 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Mașina obligatoriu este ridicată, nu poate fi lăsată șoferului care nu are permis de conducere, ceea ce denotă faptul că acesta nu cunoaște regulile de circulație și pune în pericol sănătatea publică .

16 iunie 2017