Ce articole poate sa oblige o persoana de a face niste documente pentru un proces civil de judecata?

3 iulie 2017 47

Intr-un proces civil de judecata (la partajarea averei) partea (sotia) care cheama in judecata cu privire la partajare partea opusa (sot), partea opusa refuza sa perfecteze niste documente a unei locuinte aflate pe terenul care ii apartine legal, ce articol sau articole poate sa oblige parte opusa?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Oleg,

Nu vă aici niște temiuri care l-ar impune la perfectarea documentelor atâta timp cât acesta deține un teren ilegal ceea ce împiedică perfectarea anumitor documente.

4 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Sarcina probatiunii revine reclamantei. Totuși, prin intermediul instanței de judecată, ea poate solicita aceste documente de la Dvs, ca să-și demonstreze poziția.
Obligația de a le prezenta apare în temeiul Încheierii judecătorești, care este obligatorie. Această încheiere poate fi în scris, cît și protocolara. Adică, Instanța poate dispune verbal în... mai detaliat ședință să prezentați anumite acte, iar Dvs trebuie să executați această solicitare.

4 iulie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Raspunsul la intrebarea dstra este desprins din continutul alin.(1) art.119 din Codul de procedura civila, in acord cu care "Probele se adună şi se prezintă de către părţi şi de alţi participanţi la proces. Dacă în procesul de adunare a probelor apar dificultăţi, instanţa este obligată să contribuie, la solicitarea... mai detaliat părţilor şi altor participanţi la proces, la adunarea şi prezentarea probelor necesare, cu excepția cazurilor în care instanța constată că cererea de reclamare a probelor este înaintată în mod neîntemeiat și cu scopul vădit de a tergiversa examinarea pricinii sau proba reclamată este în mod vădit lipsită de pertinență".

Cel mai interesant e faptul lipsei vreunui efect negativ (sanctiuni) pentru partea obligata sa prezinte probe in instanta de judecata atunci cand nu o face. Prin urmare, judecatorul poate obliga partea sa prezinte documentele indicate insa, nu este exclus ca aceasta sa nu le prezinte din diverse motive fara a suporta careva consecinte.

4 iulie 2017