Ce bunuri primește moștenire un copil de la părinți?

17 iunie 2019 88

Bună ziua! Tatăl meu e în viață, mama a decedat, suntem 2 fiice la părinți. Toate bunurile sunt scrise pe numele tatălui. În caz că el moare și nu reușește să-și scrie averea pe numele copiilor, cum vor fi repartizate bunurile pentru noi, 2 fiice? Ce voi moșteni eu și sora?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

În cazul în care tata va lăsa un testament, se va împărţi conform testamentului, în lipsa unui testament, se va împărţi prin procedura moştenirii legale. În cazul moştenirii legale, are loc împărţirea moştenirii conform claselor de moştenitori, de exemplu iată ce presupune clasa I de moştenitori:

Articolul 2178. Clasa întîi de... mai detaliat moștenitori legali
(1) Fac parte din clasa întîi de moștenitori legali descendenții defunctului.
(2) Descendentul care este în viață la momentul deschiderii moștenirii îi exclude de la moștenire pe ceilalți descendenți care se află în relații de rudenie cu defunctul prin intermediul celui dintîi.
(3) Locul descendentului decedat la momentul deschiderii moștenirii îl ocupă descendenții acestuia (reprezentarea succesorală).
(4) Copiii defunctului moștenesc în cote succesorale egale.
(5) Copiii care înlocuiesc părintele decedat conform dispozițiilor alin. (3) moștenesc în cote egale cota succesorală la care ar fi avut dreptul părintele decedat.

Mai multe detalii găsiţi aici: http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112573&lang=ro

Servus

17 iunie 2019