Ce condiții trebuie să întrunească o persoană fizică pentru procurarea/deținerea/purtarea unei arme pneumatice nonletale, în vederea autoapărării?

11 iunie 2017 345

În urma unui incident extrem de neplăcut și stresant pentru mine și familia mea, iau în considerare procurarea unei arme pneumatice pentru autoapărare. Doar că nu cunosc toate prevederile legii cu privire la acest tip de armă, cît și condițiile legitime ale unei eventuale autoapărări cu ajutorul ei. M-ați ajuta mult oferindu-mi informația necesară pentru luarea unei decizii chibzuite. Vă mulțumesc anticipat!

P.S. ... prin acest portal dovediți o implicare socială majoră!

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
http://lex.justice.md/md/345127/
Adrian, vezi aceasta Lege. Este una ampla, dar in care vei gasi la sigur, atit conditiile pe care trebuie sa le intrunesti ca detinator de arme, procedura de procurarea a armelor, de eliberare a certificatelor, etc. Atrage atentia si la Anexele acestei Legi.
Pentru intrebari suplimentare,... mai detaliat daca acestea apar ca urmare a dificultatilor in interpretarea unor norme juridice din aceasta Lege, nu ezita sa le adresezi in Comentarii la aceasta intrebare.

12 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Acest tip de arma intra in categoria arme de autoaparare ! Nu este necesar permisul de port arma , insa urmeaza sa respectati ceilalti pasi , si anume :
1. Certificatul (ex:Dinamo) care demonstreaza ca a-ti trecut cursurile specializate si va puteti folosi de arma .
2. Safeul corespunzator marimii... mai detaliat armei (in caz de lipsa acestuia amenzile sunt usturatoare)
3. Caracteristica politistului de sector (antecedente , comportament)

12 iunie 2017